Декларація IPA про право дитини на гру була вперше опублікована в листопаді 1977 року на Мальтійській консультації IPA, проведеній у рамках підготовки до Міжнародного року дитини (1979). Його було переглянуто Міжнародною радою IPA у Відні у вересні 1982 року та Барселоні у вересні 1989 року.
Декларацію IPA слід читати разом зі статтею 31 Конвенції ООН про права дитини (прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1989 р.), яка зазначає, що дитина має право на дозвілля, ігри та участь у культурно-мистецьких заходах.
ЩО ТАКЕ ГРА?
ТРИВОЖНІ ТЕНДЕНЦІЇ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ДИТИНСТВО
IPA глибоко стурбована низкою тривожних тенденцій та їх негативним впливом на розвиток дітей:
- Байдужість суспільства до важливості гри
- Надмірний акцент на теоретичних і академічних дослідженнях у школах.
- Зростання кількості дітей, які живуть з недостатніми умовами для виживання та розвитку.
- Неадекватне екологічне планування, що призводить до відсутності елементарних зручностей, невідповідних форм житла та поганого управління рухом.
- Посилення комерційної експлуатації дітей, псування культурних традицій.
- Відсутність доступу жінок третього світу до базової підготовки з догляду за дітьми та розвитку.
- Неадекватна підготовка дітей до життя в суспільстві, що швидко змінюється.
- Посилення сегрегації дітей у суспільстві.
- Зростання кількості працюючих дітей та неприйнятні умови праці.
- Постійне перебування дітей під впливом війни, насильства, експлуатації та руйнування.
- Надмірний акцент на нездоровій конкуренції та «перемозі за будь-яку ціну» в дитячому спорті.
ПРОПОЗИЦІЇ ЩОДО ДІЙ
Наступні пропозиції перераховані під назвами державних відомств, які відповідають за дітей.
ЗДОРОВ’Я
- Гра необхідна для фізичного та психічного здоров’я дитини.
- Створіть програми для спеціалістів і батьків про переваги ігор від народження.
- Забезпечити базові умови (харчування, санітарія, чиста вода і повітря), які сприяють здоровому виживанню та розвитку всіх дітей.
- Включіть гру в громадські програми, спрямовані на підтримку фізичного та психічного здоров’я дітей.
- Включіть гру як невід’ємну частину всього дитячого середовища, включаючи лікарні та інші установи.
ОСВІТА
- Гра є частиною освіти.
- Надати можливості для ініціативи, взаємодії, творчості та соціалізації через гру в системах формальної освіти.
- Включати дослідження важливості гри та засобів гри в підготовку всіх спеціалістів і волонтерів, які працюють з дітьми та для дітей.
- Посилити надання ігор у початкових школах для покращення навчання та підтримки відвідуваності та мотивації.
- Зменшіть несумісність між повсякденним життям, роботою та освітою, залучаючи школи та коледжі, а також використовуючи громадські будівлі для громадських ігрових програм.
- Забезпечте, щоб діти, які працюють, мали доступ до ігор і можливостей навчання поза системою формальної освіти.
ДОБРОБУТ
- Гра є невід’ємною частиною сімейного та громадського життя.
- Переконайтеся, що гра сприймається як невід’ємна частина соціального розвитку та соціального догляду.
- Сприяти заходам, які зміцнюють позитивні стосунки між батьками та дітьми.
- Переконайтеся, що гра є частиною громадських послуг, спрямованих на інтеграцію дітей з фізичними, розумовими чи емоційними вадами в громаду.
- Забезпечте безпечне ігрове середовище, яке захистить дітей від викрадення, сексуального насильства та фізичного насильства.
ДОЗВІЛЛЯ
Дітям потрібні можливості для дозвілля.
- Забезпечте час, простір, матеріали, природне середовище та програми з лідерами, щоб діти могли розвивати почуття причетності, самоповаги та задоволення через гру.
- Забезпечте взаємодію між дітьми та людьми різного походження та віку під час проведення дозвілля.
- Заохочуйте збереження та використання традиційних місцевих ігор.
- Зупиніть комерційну експлуатацію дитячих ігор, а також виробництво та продаж військових іграшок та ігор насильства та руйнування.
- Сприяти використанню кооперативних ігор і чесної гри для дітей у спорті.
- Надайте всім дітям, особливо дітям з особливими потребами, доступ до різноманітних ігрових середовищ, іграшок та ігрових матеріалів за допомогою громадських програм, таких як дошкільні ігрові групи, бібліотеки іграшок та ігрові автобуси.
ПЛАНУВАННЯ
Потреби дитини повинні мати пріоритет при плануванні населених пунктів.
- Переконайтеся, що діти та молодь можуть брати участь у прийнятті рішень, які впливають на їх оточення та доступ до них.
- Плануючи нові або реорганізовуючи існуючі забудови, визнайте маленький розмір дитини та обмежений діапазон діяльності.
- Поширюйте наявні знання про ігрові споруди та ігрові програми серед спеціалістів із планування та політиків.
- Протистояти будівництву багатоповерхового житла та надати можливості пом’якшити його згубний вплив на дітей та сім’ї.
- Дозвольте дітям легко пересуватися громадою, забезпечивши безпечний пішохідний доступ через міські квартали, покращивши організацію дорожнього руху та покращивши громадський транспорт.
- Підвищити обізнаність про високу вразливість дітей, які живуть у нетрях, багатоквартирних будинках і занедбаних районах.
- Зарезервуйте достатній і відповідний простір для ігор і відпочинку згідно з положеннями закону.
ПІДТВЕРДЖЕННЯ
IPA сповнена рішучості підтримувати імпульс, створений Міжнародним роком дитини в 1979 році,
щоб пробудити світову громадськість для покращення життя дітей, і:
- ПІДТВЕРДЖУЄ свою віру в Декларацію прав дитини Організації Об’єднаних Націй, у статті 7 якої сказано: «Дитина повинна мати повну можливість для ігор і відпочинку, які мають бути спрямовані на ті самі цілі, що й освіта; суспільство та органи державної влади повинні докладати зусиль для сприяння здійсненню цього права;» і підтверджує свою віру в статтю 31 Конвенції про права дитини.
- ВИЗНАЄ, що дитяче населення в країнах, що розвиваються, становить три чверті від загального дитячого населення світу, і що зусилля, спрямовані на сприяння освіті та грамотності, а також на припинення екологічної депривації покращили б можливості найбідніших верств населення.
- ПІДТВЕРДЖУЄ своє зобов’язання співпрацювати з іншими національними та міжнародними організаціями для забезпечення основних умов виживання для всіх дітей, щоб вони могли повноцінно розвиватися як люди.
- ВИЗНАЄ, що кожна країна несе відповідальність за підготовку власних курсів громадських і політичних дій у світлі своєї культури, клімату, соціальної, політичної та економічної структури;
- ВИЗНАЄ, що повна участь громади є важливою у плануванні та розробці програм і послуг для задоволення потреб, бажань і прагнень дітей;
- ЗАБЕЗПЕЧУЄ свою співпрацю з установами ООН та іншими міжнародними та національними організаціями, що займаються дітьми;
- ЗАКЛИКАЄТЬСЯ до всіх країн і організацій вжити заходів для протидії тривожним тенденціям, які ставлять під загрозу здоровий розвиток дітей, і надати високу пріоритетність довгостроковим програмам, покликаним забезпечити назавжди:
ОРГАНІЗАЦІЯ ПРАВО ДИТИНИ НА ГРУ
- IPA є міждисциплінарною неурядовою організацією, яка є міжнародним форумом і виступає за сприяння розвитку ігрових можливостей.
- Членство в IPA відкрите для будь-якої особи, групи чи організації, які схвалюють Декларацію IPA про право дитини на гру.
- IPA організовує регіональні та національні конференції, семінари, симпозіуми та навчальні поїздки, а також проводить Всесвітній конгрес кожні три роки. IPA також видає журнал PlayRights і випускає публікації та аудіовізуальні матеріали про аспекти гри.
- IPA надає поради національним урядам і агентствам ООН з питань і проблем, пов’язаних із реалізацією права дитини на гру.
IPA ТА ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ’ЄДНАНИХ НАЦІЙ
У 1971 році Рада IPA вирішила, що важливо співпрацювати з організаціями ООН. Нас визнають ECOSOC (Економічна та соціальна рада) та ЮНІСЕФ, і ми працюємо згідно з їхніми принципами. Вони надають контекст нашій роботі таким чином:
- Наша увага приділяється правам людини, зокрема праву дитини на гру, як зазначено в Декларації прав дитини ООН і тепер втілено в Конвенції про права дитини.
- Наше почуття солідарності з дітьми в усьому світі.
- Наша участь у вихованні миру. Організація Об’єднаних Націй призначила IPA Посланником миру.
- Наша прихильність розвитку кожної людини до максимального використання її потенціалу, захист і підвищення її культури, а також важливість сім’ї та громади.
У 2014 році IPA випустила оновлену Декларацію про важливість гри.